Sıkça Sorulan Franchising Soruları

Franchisee profili ile ilgili nelere dikkat ediyorsunuz?

Yatırım gücü yeterli, kurum kültürümüze uyum sağlayabilecek adayları KasapDöner ailesine katmak istiyoruz.

Lokasyon seçim kriterleriniz nelerdir?

Yaya trafiği yüksek olan caddeler öncelikli olmak üzere; düzgün şekil ve büyüklük ve yükseklik, seçilecek lokasyon için önemlidir.Mümkünse cadde kotunda, minimum 100 m2 kullanım alanlı, dikdörtgen şeklinde, cephesi minimum 5 m. ve yüksekliği en az 3m. olmalıdır. Hukuksal problemi, ruhsat alımı sorunu olmayan ve mevcut restoranların etki alanı içinde yer almayan lokasyonlar değerlendirilmelidir.Kira sözleşmeleri, uzun vadeli olmalı ve kira bedeli uygun olmalıdır. Detaylı bilgi için tıklayınız

Franchise bedeli nedir ve kaç yıllıktır?

Franchise giriş bedeli, 150.000 TL ve franchise sözleşme süresi 10 yıldır.

Royalty bedeli ne kadar?

Franchise sistemine ilişkin Royalty bedeli ve aylık başka herhangi bir periyodik bedel alınmamaktadır.

Lokasyonları siz mi sunuyorsunuz?

Franchisee adaylarının sunduğu lokasyonlar varsa onları da kriterlerimiz doğrultusunda değerlendirip uygunsa onaylıyoruz. Ancak adaya ait ya da önerilen bir lokasyon yoksa biz de sunabiliyoruz. Dekorasyon maaliyeti nedir? 80 -100 metrekare arasında bir restoranımızın yatırım bedeli yaklaşık 350 bin TL’den başlamaktadır.

 Dükkanı anahtar teslim mi alıyoruz?

Bu konuda yatırımcımızın talebi doğrultusunda hareket ediyoruz. Dilenirse anahtar teslim olarak tüm inşaat ve dekorasyonu biz üstleniyoruz. Yatırımcımız kendisi yapmak isterse de proje ve kontrolörlük hizmeti sağlayarak buna da imkan sağlıyoruz.

Ortalama kar marjı nedir?

Toplam karlılık lokasyona ve özellikle kira bedellerine göre farklilik göstermektedir. Brüt karlılık ise %55 tir (Ürün maliyetiniz % 45 olarak hesaplanmaktadır)

Yatırımın geri dönüşümü ne kadar zamanda olacak?

Açılacak lokasyona göre değişmekle beraber 24-36 ayda geri dönüşü olabilecek lokasyonları onaylıyoruz.

Mevcut lokasyonlar ile yeni açılacaklar arasında, koruyucu sınır mesafesi varmı?

Her Franchise sözleşmesinde, o lokasyonun servis etki alanını gösteren harita yeralmaktadır. Dolayısıyla bu alanın içinde başka bir lokasyon bulunmayacaktır.

Personel Desteği veriyormusunuz?

Evet döner, tandır/lavaş ustaları ve garsonlarımız bünyemizde eğitilerek personeliniz oluşturulmaktadir.

Dükkanın açılış süresi ne kadar?

Projelendirme ve dekorasyon süresi yaklaşık 45 gündür.

Ürün tedariğini siz mi sağlıyorsunuz?

Ürünlerin tamamı tarafımızca ya da anlaşmalı olduğumuz tedarikçilerimizce bizim anlaşmalarımız çerçevesinde şubelerimize teslim ediliyor.

Dönerinizde kıyma var mı?

Bizim en büyük farkımız logomuza da yazdığımız gibi bifteklik etten döner yapmamız. Dönerimizde asla kıyma kullanmıyoruz.

Döner donuk mu geliyor?

Dönerimiz taze olarak sevkedilmektedir. Soslanmış ve takılmaya hazır döner etleri haftada 3 kez işletmelerimize taze olarak sevkedilir.

Döneriniz ne kadar fire veriyor?

Dönerin firesi %38 ile %42 arasında değişmekle beraber ortalama %40 olarak kabul edilmektedir. Yani 100 kilogram takılan bir dönerden 60 kilogram pişmiş döner elde edilir.

Dönerin terbiyesinde ne kullanıyorsunuz?

Dönerimizi sade bir marinasyon ile terbiye ediyoruz. İçerisinde sadece tuz, karabiber, yoğurt, soğan mevsiminde domates ve biber bulunuyor.

Sadece döner mi satacağız?

Şubelerimizde ana ürünümüz döner olmakla beraber KasapDöner mutfağı köfte, külbastı, pirzola gibi ızgara çeşitlerini de içermektedir. Bunun dışında tatlı ve kutu içeceklere ilave olarak ev yapımı limonata ve Silivri köy yoğurdundan ayranımız bulunmaktadır.

Yöresel ilave ürünler satabilir miyiz?

KasapDöner mutfak menüsü tüm şubelerimizde standarttır. Ancak sadece içecek ve tatlı ile sınırlı olmak kaydı ile merkezin onay vermesi dahilinde bu ürünler eklenebilir.

Döner Ustasının hastalık, izin, işten ayrılma gibi durumlarında ne yapacağım?

Bu tür durumlarda, operasyon ekibimiz devreye girerek hizmeti aksatmayacak şekilde sorunu çözer ve gerekiyorsa yeni usta teminini gerçekleştirir.

Kaç personel çalıştırmak zorundayım?

Personel sayınız restoranınızın büyüklüğüne göre değişmekle beraber en az 8-10 kişilik bir ekip gerekmektedir.

Restoran müdürü olarak çok güvendiğim bir tanıdığımı istihdam edebilir miyim?

Operasyon birimimiz eleman temininizi yaptığı gibi sizin sunacağınız kişilere de gerekli eğitimleri vermektedir. Eğer Restoran Müdürü kriterlerine uygunsa ve eğitimler sonrası yeterliliği onaylanırsa sunduğunuz adayı da Restoran Müdürü olarak istihdam edebilirsiniz.

Dükkanın başında durmak zorunda mıyım?

Franchise sisteminde siz bir sistem satın alıyorsunuz. Bu sistemin başarısı için işletme takibi ve kontrolü çok önemlidir. Bunu uzaktan yapmak mümkün olsa da yatırımcının bizzat işletmede bulunmasının artı değer kattığına inanıyoruz.

İşletme başında durmuyorum. İstediğim zaman kazancımı görebilir miyim?

Anlık ciro takibi zaten mümkündür, bunun dışında yeni geliştirdiğimiz sistem ile işletmenizin karlılık durumunu da uzaktan takip edebilirsiniz.

1’den fazla şube açabilir miyim?

Franchise sistemimiz size tam destek olduğu için yatırım imkanlarınız uygun ise birden fazla şube açabilirsiniz.